Instalacja Fender Pre-Amp Mid Boost Kit 25 DB (Eric Clapton Preamp)

Elektronika (z wyjątkiem pickup’ów) nie przetrwała „próby” czasu w gitarze Fender Japan ST54-85LS ;-) Po oszacowaniu kosztów zakupu części w Polsce, zdecydowaliśmy się zamówić kompletny zestaw w USA wraz z wysyłką do Polski – w rezultacie, wyszło znacznie taniej.

Całe pickups and electronics cavity zostało wyekranowane. W desce gitary, zostało fabrycznie wyfrezowane miejsce na płytkę PCB Preamp’u.

Przedwzmacniacz jest układem aktywnym i wymaga zasilania w postaci baterii 9V. Battery compartment (miejsce na baterię) znajduje się w tylniej części deski gitary.

Osoby zainteresowane preamp’em, a potencjalnie zniechęcone przez dodatkowe „wiercenie” chciałbym uspokoić, ponieważ istnieją co najmniej dwa, bezinwazyjne sposoby montażu całego zestawu :-)

Gitara posiada trzy humbucker’y Fender Lace Sensor Gold w formacie single-coil, dzięki czemu pozbywamy się brumienia jak i problemu z pomieszczeniem pełnoformatowych humbucker’ów w pickguard’zie.

Jest to jedna z wcześniejszych wersji pickup’ów, która zawiera trzy przewody (sygnał + masa oraz ekran). Od końca lat 90 oferowana była wersja dwuprzewodowa.

Warto zwrócić uwagę, na nietypowy wygląd potencjometru głośności firmy CTS. Jego rezystancja wynosi 50 kOhm, gdzie zwykle w Stratocaster’ach mamy potencjometry o rezystancji 250 kOhm. Obydwa potencjometry posiadają charakterystykę logarytmiczną (audio).

Tak naprawdę, cały kit składa się z dwóch części: Preamp’u (booster’a) oraz potencjometru Fender TBX Tone Control.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, zasadę działania potencjometru TBX w tym układzie możemy opisać w poniższy sposób: dla pozycji od 1 do 5, potencjometr „działa” w taki sam sposób, jak każdy potencjometr TONE, natomiast, dla wartości powyżej 5 otrzymujemy więcej górnego i środkowego pasma (tniemy dolne pasmo).

Efektywność TBX Tone Control można regulować poprzez odpowiedni dobór wartości rezystancji rezystora oraz pojemności kondensatora. Domyślnie, odpowiednio: 82 kOhm oraz 0,022 uF.Niezbędnym jest wyposażenie gitary w gniazdo stereo, bowiem nie chcemy, aby była pobierana energia z baterii w momemncie, gdy z gitary „nie korzystamy” (mamy wtedy wypięty kabel sygnałowy jack).

Dodaj komentarz